Akadálymenedzsmentről adott elő a CESCI igazgatója a 2024. évi EUSDR Nemzeti Meghallgatáson

Akadálymenedzsmentről adott elő a CESCI igazgatója a 2024. évi EUSDR Nemzeti Meghallgatáson

Jaschitz Mátyás, a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-Európai Segítő Szolgálata (CESCI) igazgatója részt vett az idei EUSDR Nemzeti Meghallgatáson, amelyre 2024. március 13-án került sor a Budapesti Európai Ifjúsági Központban. Az idei esemény témája a Duna Ifjúsági Tanács javaslatára a Duna régió és elsősorban Magyarország népességmegtartó ereje (vitális és zsugorodó terek) és élhetőbb települések kialakítása volt, a tehetségek elvándorlásának megakadályozása érdekében.

Az EUSDR Nemzeti Meghallgatás célja a hazai érintettek bevonása a 2011-es magyar EU-elnökség idején elfogadott Duna Régió Stratégia megvalósításába, valamint a rendszeres párbeszéd fenntartása. A 2024-es meghallgatás kiemelte az „agyelszívás” jelenségét, amely hatással van a gazdaságra, a társadalomra és az ország hosszú távú fejlődésére. A javasolt megoldások között élhetőbb települések fejlesztése szerepelt, összehangolt intézkedésekkel, a helyi adottságok és igények figyelembevételével. A rendezvény előadói betekintést nyújtottak a fenntartható és élhető települések létrehozásának tapasztalataiba, lehetőségeibe, ötleteibe, valamint tehetségek megtartását szolgáló projekteket és bevált gyakorlatokat mutattak be.

A rendezvényt Dr. Oroszi Viktor György, az EUSDR nemzeti koordinátora nyitotta meg. Az előadások között szerepelt Bóna Zoltán miniszteri biztos prezentációja a „Modern Városok és Magyar Falu Programról”, az Egyensúly Intézet kutatása a jövő településeiről, a Máltai Szeretetszolgálat „Felzárkózó települések” programjának eredményeiről szóló összefoglaló. A CESCI bepillantást nyújtott a határtérségek élhetőségének és a határon átnyúló szolgáltatásokhoz való hozzáférésének javítását célzó ACCESS projekt tevékenységeibe. Jaschitz Mátyás, a szervezet igazgatója részletezte, hogyan oldja meg a kezdeményezés a határon átnyúló együttműködést továbbra is hátráltató jogi és adminisztratív akadályokat a magyar-szlovák határtérségben. Emellett a Duna Ifjúsági Tanács magyar tagjai megosztották tapasztalataikat, javaslataikat, kiemelve az „agyelszívás” problémájának megoldási lehetőségeit.

További információ és a kép forrása itt található.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium