TAPE

Területi foglalkoztatási akciótervek

A Szlovákia-Magyarország INTERREG V-A program keretében a CESCI munkatársai által 2014-ben kifejlesztett új eszköz, a foglalkoztatási akcióterv (Territorial Action Plan for Employment: TAPE) egy újszerű megoldás a határon átnyúló integrált fejlesztések megvalósításához. Az eszköz lényege, hogy a határ két oldalának szereplői egy maximum 8 projektet tartalmazó, integrált tervet dolgoznak ki a foglalkoztatási helyzet és a határon átnyúló munkaerő-mobilitás támogatására az adott terület endogén erőforrásai és lehetőségei alapján.

Az Interact titkársága által is jó gyakorlatként emlegetett eszköz lehetővé teszi, hogy az egyszeri, véletlenszerű fejlesztések helyett a határtérségek szereplői hosszú távon, stratégiai célok mentén dolgozzanak együtt.

A 2018. decemberében lezáruló első fordulóban a pályázóknak átfogó fejlesztési tervet (TAPE) kellett benyújtaniuk, amelyben megfogalmazták fő célkitűzéseiket és tevékenységüket. A legjobb TAPE-ek kiválasztása után a projektgazdákat felkérték arra, hogy bontsák fel és részletezzék ötleteiket 3-8 projektjavaslatban, amelyek egymást egészítik ki vagy erősítik. Az egyik projektnek a koordinációs és kommunikációs tevékenységekről kellett szólnia, amelyek az összes projektpartner négy éven belüli projekt megvalósításához kapcsolódnak. Az eszköz tematikus fókuszának köszönhetően az állami szervek, ETT-k és civil szervezetek mellett az adott határterületen elhelyezkedő kkv-k is jogosultak az ERFA támogatására.

A végső döntést a támogatást nyerő projektekről 2019. április közepén hozta meg a Monitoring Bizottság, melynek eredményeként 9 TAPE-t fogadtak el összesen 47 projekttel. A sikeres pályázatok listája itt található. A cselekvési tervek tematikus fókuszpontja meglehetősen színes, beleértve a helyi termékek márkajelzését, a rövid ellátási láncok felállítását, a multinacionális vállalatok beszállítói, azaz a kkv-k fejlesztését, a kkv-k és az oktatás fejlesztését a fémfeldolgozás területén stb. Ezt követően megkezdődött a szerződéskötés, amelynek eredményeként 2019 őszén a Via Carpathia ETT által koordinált projektekkel elindult a megvalósítási fázis.

A CESCI a folyamat számos pontján vállalt aktív szerepet. 2017-ben a szlovák-magyar Közös Titkárság munkáját segítettük a vonatkozó kiírás előkészítésében (háttér-dokumentumok, kiírás, értékelési útmutató összeállítása); valamint szakértői támogatást nyújtottunk 6 akcióterv összeállításához a helyi szereplők kérésére (tervezői műhelyek és terepi munka). További három akcióterv elkészítéséhez tájékoztatást biztosítottunk, de nem vettünk részt a kidolgozásukban. 2018-ban pedig a kétfordulós pályázati rendszernek megfelelően az akciótervi projektek kidolgozásában segítettünk négy TAPE esetében, valamint a Közös Titkárságot is támogattuk tanácsadással az egész pályázati folyamat során.

A fejlécben szereplő fotó forrása: Via Carpatia ETT

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium