Információk

  • Szerző: CESCI
  • TerületiségKárpáti térség
  • Évszám: 2020
  • Típus: Programozási dokumentum
  • Publikáció nyelve: Angol
  • Oldalak száma: 286

Territorial analysis of the programme area of the next Hungary-Slovakia Interreg CBC Programme

A következő (2021-2027) Interreg Magyarország-Szlovákia határon átnyúló együttműködési program területi elemzése

A CESCI-t a Külgazdasági és Külügyminisztérium, mint Irányító Hatóság azzal bízta meg 2019 nyarán, hogy a következő, 2021-2027-es időszak két határon átnyúló programjának tematikus előkészítését kezdje meg. Ezek közül az egyik a Szlovákia-Magyarország INTERREG Határon Átnyúló Együttműködési Program, a másik pedig a Magyarország-Szerbia INTERREG IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program. A két program tematikus előkészítését közel azonos módszertan, menetrend mentén kezdtük meg.

A feladat keretében 2019 augusztusában online kérdőívet küldtünk ki a területi szereplők számára, melyben egyrészt a határon átnyúló relevanciával bíró tématerületek fontosságáról kérdeztük őket, másrészt lehetőséget adtunk a már formálódó projektötleteik ismertetésére is. A magyar-szlovák határtérségből közel háromszázan töltötték ki a kérdőívet. A kérdőívezés után szeptember elején területi workshopokat is tartottunk a határtérségekben, ahol interaktív módszerek segítségével rangsorolhatták az érintett területi szereplők a számukra legrelevánsabb tématerületeket. A terepi munkával párhuzamosan áttekintő területi analízist készítettünk a határtérségre vonatkozóan.

A Szlovákia-Magyarország INTERREG Határon Átnyúló Együttműködési Program Programozói Bizottsága a 2019. november 6-án tartott ülésén döntött a megkezdett munka további folytatásának mikéntjéről. Három témakör esetében (Örökségmenedzsment, Gazdaságfejlesztés, Társadalmi kihívások) a Bizottság további elemzések elvégzését tartotta szükségesnek, míg két témakört (Intézményi együttműködések, Környezeti fenntarthatóság) horizontális eszközként javasolt kezelni. Az elemzési munkákkal párhuzamosan a határ mind a két oldalán három-három, a fenti tematikák szerinti ágazati workshopot rendeztünk volna, azonban a kialakult járványügyi helyzet miatt csak a magyar oldali műhelybeszélgetéseket tudtuk megtartani. Emiatt az eredeti módszertan és ütemezés módosítására volt szükség, melynek értelmében a területi elemzésből kétnyelvű kivonatok készültek, melyeket a területi szereplők online (írásban, illetve webinárium formájában) tudtak véleményezni. A hat webináriumon egyenként 25-30 területi szakértő vett részt, és véleményezte az elemzés fő megállapításait, azonban írásban is fogadtunk észrevételeket, amelyek beépültek az elemzés végleges változatába.

A 2020 augusztusában a szlovákiai Gyűgyön (Dudince) megtartott programozási bizottsági ülés után a területi analízisre érkezett észrevételek átvezetését szeptember folyamán elvégeztük, és elküldtük a dokumentumot az Irányító Hatóságnak. Ezzel párhuzamosan a program előkészítése a következő szakaszba lépett, amelyről további információ a program oldalán olvasható, ahol a teljes területi elemzés is elérhető.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium