Júliusban zárul a CESCI EIAH projektje

| 2019. június 11.

Az Európai Beruházási Tanácsadó Platform a francia MOT-ot (Mission Opérationnelle Transfrontalière) bízta meg a határokon átnyúló együttműködések esetében felmerülő kihívások és akadályok beazonosítására, valamint e problémák megoldására szóló javaslat elkészítésére. Partnerszervezetünk, a MOT egyesületünk közreműködésével végezte el a magyar határokat érintő elemzéseket.

Az Európai Beruházási Tanácsadó Platformot (European Investment Advisory Hub – EIAH) 2015-ben az Európai Beruházási Bank és az Európai Bizottság közösen hozta létre, azzal a céllal, hogy tanácsadási és technikai szolgáltatásokat nyújtva segítse az Európai Stratégiai Beruházási Alap céljainak megvalósulását. A Platform az EU egész területén támogatja a beruházási projektek beazonosítását, előkészítését és kidolgozását, függetlenül a projektek méretétől és azok lehetséges finanszírozási forrásaitól.

A nyáron záruló projekt lényege, hogy az Európai Beruházási Bank a jövőben komolyabb szerepet vállalna a határokon átnyúló infrastrukturális és integrált fejlesztések szakértői támogatásában, melynek érdekében szeretnék feltérképezni azokat az akadályokat és szűk keresztmetszeteket, amelyekkel a projektgazdák szembesülnek.

A projekt során a partnerek közös módszertan alapján egy átfogó felmérést készítettek, melyet a magyar határok mentén egy online kérdőívre és 28 személyes interjúra alapozva végzett el a CESCI. A CESCI ezek révén számos projektet, projektötletet vizsgált meg az ország osztrák, szlovák, román, horvát és szlovén határai mentén. Végül négy pilot projektcsomagot állítottunk össze:

  1. A magyar-román határon az integrált tájgazdálkodás, a humánerőforrás-fejlesztés, a mezőgazdasági innováció és az energetikai fejlesztés állnak a középpontban.
  2. A szlovák-magyar határon tervezett projektcsomag egy vállalkozói és logisztikai zóna fejlesztését célozza meg.
  3. A horvát-magyar régió projektjei a természetvédelem, vízgazdálkodás és egy ökoszisztéma-barát turizmus létrehozására vonatkoznak.
  4. Az osztrák-magyar határon pedig a vasúti hálózat szűk keresztmetszetének problémája került előtérbe.

A beazonosított akadályok közt szerepeltek gazdasági, pénzügyi, jogi, adminisztratív, politikai és intézményi jellegű is, amelyek felszámolására egy komplex javaslatcsomagot fogalmaztunk meg.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium