Jogi akadálymentesítés / 1. mérföldkő

2015 szeptemberétől 2016 végéig tartott az a konzultációs folyamat, amelyet az Európai Bizottság (EB) regionális politikáért felelős biztosa, Corina Creţu indított, a Cross-Border Review projekt keretében. A konzultációs folyamat célja az volt, hogy minél átfogóbb képet kapjon az EU-s tagállamok belső határai mentén máig is meglévő jogi-adminisztratív akadályokról.
A Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata (CESCI) fél évvel az uniós projekt indulása előtt nyújtott be pályázatot az EB Jogi Főigazgatóságára a közép-európai jogi akadályok számba vétele céljával, de a pályázat sikertelen volt. Az elutasítás nyomán kereste meg a CESCI az Igazságügyi Minisztériumot a projektötlettel. A párhuzamosan elinduló uniós konzultációval meglévő szinergiák felhasználásával, de saját módszertan és tematika alapján, a CESCI munkatársai az IM támogatásával 2016. február és szeptember között valósították meg a Jogi akadálymentesítés című projektet, amelynek célja a magyar határok mentén a hétköznapi életet és az együttműködést nehezítő jogi-adminisztratív akadályok beazonosítása volt. Ugyanakkor a CESCI projektje annyiban ment tovább az uniós kezdeményezésnél, hogy konkrét, esetenként szövegszerű javaslatokat fogalmazott meg ezeknek az akadályoknak a meghaladása érdekében.

A Jogi Akadálymentesítés projekt első tevékenységének a keretében minden magyar határszakasz mentén ún. stakeholder-műhelyeket rendeztünk (összesen 9+1-et), amelyre az adott határtérség határon átnyúló együttműködésekben aktív szereplőit hívtuk meg. A műhelyeken kerekasztal-beszélgetés formájában gyűjtöttünk információt a helyi szereplők által tapasztalt akadályokról. A kerekasztalok elsődleges célja a problémák területi alapon történő beazonosítása volt. A helyi szereplők által felvetett problémákból leltárt készítettünk. A leltárban szereplő akadályok alapján a projekt következő szakaszában ágazati szakértőkkel készítettünk interjúkat, melyek segítségével az adott problémák jogi-adminisztratív vonatkozásait tártuk fel.

Az ágazati interjúkkal párhuzamosan európai jó gyakorlatokat is kerestünk a határon átnyúló együttműködések és a beazonosított problémák tekintetében. Az ágazati interjúkon elhangzott információkat felhasználva, és azokat kiegészítve desk research keretében mélyítettük el a feltárt akadályokra vonatkozó jogszabályi leltárt. Az ágazati interjúk, az európai kitekintés és a jogszabályvizsgálat eredményeinek a felhasználásával jogi és szakpolitikai ajánlásokat fogalmaztunk meg a beazonosított akadályok feloldása érdekében.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium