Előrehaladás a foglalkoztatási akciótervekben

| 2020. március 25.

Az SK-HU CBC program a 2014-2020-as programozási időszakban vezette be az ún. „foglalkoztatási célú térségi akcióterv“ (TAPE) eszközt, melynek célja a fenntartható és minőségi foglalkoztatás előmozdítása és a munkavállalói mobilitás támogatása a határtérségben. Az összetett fejlesztési tervek egy előre meghatározott, földrajzilag összefüggő, határmenti területen valósulnak meg. A pályázat benyújtása előtt a partnerek azonosították a foglalkoztatással összefüggő területi igényeket. A kölcsönösen összefüggő projekteket tartalmazó akciótervek megoldást kínálnak ezeknek az igényeknek a kielégítésére új munkahelyek teremtésével és a munkaerőmobilitás ösztönzésével. A vonatkozó felhívásra több ETT nyújtott be akciótervet és nyert jelentős mértékű támogatást, melyek közül ezúttal a Pons Danubii és a Via Carpatia ETT által koordinált TAPE-t mutatjuk be.

A Pons Danubii ETT, mint térségi koordinátor, egy négy projektből álló pályázatot nyújtott be az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program harmadik, foglalkoztatást támogató prioritásának felhívására. A „Munkahelyteremtő komplex innovációs program a Pons Danubii régióban“ címet viselő térségi akcióterv (ún. TAPE, Territorial Action Plan for Employment) közel 2,5 millió eurónyi támogatást nyert, melynek keretében többek között egy innovációs laboratórium, egy virtuális technológiai stúdió és egy inkubátorház épül, valamint tréningekre, duális képzési workshopokra és egyéb rendezvényekre kerül sor.

A Pons Danubii ETT Tata várossal, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatallal, a Selye János Egyetemmel, térségi szakközépiskolákkal, valamint magyar és szlovák oldali kis- és középvállalkozásokkal (összesen 9 partner és 4 támogató partner) közösen nyújtotta be a NOVUM DANUVIUM című akciótervet, melynek átfogó célja az innováció, együttműködés és foglalkoztatási potenciál erősítésével az autóipari és technológiai szektorok hosszútávú versenyképességének és jövedelmezőségének biztosítása.

A 32 hónap alatt megvalósuló akcióterv keretében az alábbi fejlesztések valósulnak meg:

  1. Innovációs labor (Tata): KKV-k közös használatú fejlesztési központja, a fémmegmunkálási tevékenység tervezői, prototípus- és termékminta-gyártási és -tesztelési feladataihoz.
  2. Virtuális Technológiai Stúdió (Észak-Komárom): Mobil demonstrációs és fejlesztési környezet fejlett informatikai technológiák bemutatásához és képzések megvalósításához.
  3. Duális képzési műhely (Tata): Új gyakorlati helyszín keretében anyagvizsgáló műhely kiegészítő demonstrációs/oktatási felszereléssel.
  4. Karrier orientációs szolgáltatások: Végzős szakközépiskolai és egyetemi hallgatókat célzó szolgáltatáscsomag a régió autóipari és technológiai munkaerő-kínálatának biztosításához.
  5. Komplex ‘FABLAB’ (Észak-Komárom): Multi-funkciós innovációs létesítmény korszerű berendezésekkel felszerelt termékfejlesztő műhelyekkel, rendezvénytermekkel, és technológiai start-up vállalkozásokat szolgáló inkubációs irodákkal.
  6. Üzleti klubok hálózata: Magyar és szlovák üzletemberek együttműködési hálózatát megteremtő innovatív hálózati modell.

A projektek összköltségvetése kb. 2,7 millió euró, melynek kb. 90%-a EU-s és nemzeti támogatás. A fejlesztések várhatóan 2020. januárja és 2020. augusztusa között valósulnak meg, melyek hatására mintegy 50- 150 új munkahely kialakítása várható a következő 5-15 évben. Az akcióterv által közvetlenül teremtett munkahelyek száma 6.

Bővebb információ az Interreg V-A SK-HU Program oldalán, ide kattintva olvasható.

A Via Carpatia ETT a magas munkanélküliséggel küzdő csereháti mikrotérségre vonatkozóan nyújtott be akciótervet, mely a Kassa és Miskolc között fekvő, 75 magyarországi és 26 szlovákiai települést magába foglaló vidéki térséget fedi le. Az akcióterv központi témája a helyi termelés, amely nagymértékben hozzájárulhat a térség fejlődéséhez és versenyképességének növeléséhez. A pályázat keretében helyi termékeket gyártó üzemek, 5 piactér, oktatási központok és egy ún. Szent István ház kerül kialakításra, ahol olyan oktatási programok valósulnak meg, melyek biztosítják a hosszú távon munkanélküliek munkaérő piacra történő visszatérését. Létrejön a Szép Cserehát regionális márka is, melynek köszönhetően beazonosíthatóvá válnak a mikro-régióban előállított minőségi termékek. Az akcióterv teljes költségvetése közel 4,5 millió euró. A fejlesztések megvalósításában 15 partner vesz részt.

A Via Carpatia ETT összesen 14 partnerrel, köztük kis- és középvállalkozókkal, önkormányzatokkal, iskolákkal és a nonprofit szervezetekkel közösen dolgozta ki a „Határon átnyúló foglalkoztatási akcióterv a Cserehát mikro régió számára“ c. akciótervet.  Az akcióterv központi témája a helyi termelés, amely nagymértékben hozzájárulhat a térség fejlődéséhez és versenyképességének növeléséhez. A 36 hónap alatt megvalósuló akcióterv összesen 7 projektet foglal magába, melyek eredményeként 11 új munkahely jön létre.

A pályázat keretében helyi termékeket gyártó üzemek, 5 piactér, oktatási központok és egy ún. Szent István ház kerül kialakításra, ahol olyan oktatási programok valósulnak meg, melyek biztosítják a hosszú távon munkanélküliek munkaérő piacra történő visszatérését. Létrejön a Szép Cserehát regionális márka, melynek köszönhetően beazonosíthatóvá válnak a mikro-régióban előállított minőségi termékek. Az akcióterv részét képezik továbbá a különféle agroesemények és egy regionális EXPO megszervezése is, melyek szintén hozzájárulnak a régió láthatóbbá és vonzóbbá tételéhez.

Az akcióterv végrehajtása 2019. augusztus 1-jén kezdődött, ekkor vette kezdetét a Koordinációs és Kommunikációs pályázat megvalósítása, melynek vezető kedvezményezettje a Via Carpatia EGTC. 2019. szeptember 1-jén további három pályázat végrehajtása kezdődött el, majd november 27-én került megrendezésre a Határon átnyúló foglalkoztatási akcióterv, és 4 pályázatának nyitókonferenciájára. Jelenleg az egyes pályázatok közbeszerzési folyamatai zajlanak, majd 2020 tavaszán megkezdődnek az építkezési munkálatok. A piacterek ünnepélyes alapkőletételére 2020 áprilisában kerül majd sor.

Bővebb információ az Interreg V-A SK-HU Program oldalán, ide kattintva olvasható.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium