EUSDR tematikus esemény az éghajlatváltozásról és a vízgazdálkodásról

| 2021. október 07.

A Duna Régió Stratégia szlovák elnöksége 2021. szeptember 27-én – ’EUSDR Thematic Event on Climate Change & Water Management’ néven – konferenciát szervezett klímaváltozás és vízkezelés témakörében. A Pozsonyban megtartott tanácskozáson a CESCI munkatársai is részt vettek, hogy megismerhessék a klímaváltozás hatásairól, és az ahhoz való alkalmazkodás lehetőségeiről szóló új információkat. A programsorozat keretében a legjobb szakemberek mutatták be a klímaváltozás hatásait enyhítő adaptációs megoldásokat, amelyek lehetőséget teremthetnek a klímaváltozás okozta kihívások kezelésére.  A hat szekcióból álló konferencia során a hallgatóság több olyan jó gyakorlatot hallhatott a Duna Régió területéről, amely a fenntartható vízkezelést és a vízminőség javulását szolgáló eszközökről szólt. Mindemellett az értekezlet alkalmat teremtett arra, hogy az új szlovák vízpolitika fejlesztéseiről – melynek központjában a környezetbarát vízvisszatartás áll – is közelebbi képet kaphassanak a résztvevők.

A délelőtti előadások betekintést adtak az uniós stratégiaalkotás és rendeletek történetébe, jelenlegi helyzetébe. A jelenlevők részletes ismertetést kaptak a klímaváltozás okozta negatív természeti, gazdasági és társadalmi hatásokról, továbbá a várható szcenáriókról. Az előadók megoldási javaslatot fogalmaztak meg a természetvédelem és az árvízvédelem között kialakult feszültség enyhítésére, az árterek ökológiájának és biodiverzitásának a helyreállítására, a vízvisszatartás alkalmazására, továbbá a mezőgazdászok kártérítésének megreformálására. Szó volt a folyószabályozás és árvízkezelés esetén a ‘room for the water’ elv használatáról, a természetes víztározók kialakításáról, és a műszaki beavatkozásokat felváltó ökológiai megoldások követéséről.

A délutáni program során a multiszektorális megközelítést és a policy-making jelentőségét emelték ki az előadók. A víz kulcsfontosságú a klímaváltozáshoz való adaptációhoz, de a megelőzés szempontjából is jelentős potenciállal bír. Több előadó is kiemelte, hogy a természet- és vízvédelemnek egyre nagyobb szerepet kell kapnia a vízpolitikában; a monitoringot és a természet alapú megoldásokat kell támogatnia, mindemellett a 21. századi vízpolitikának a klímaváltozáson túl a társadalmi és gazdasági fejlődési mintákra is reflektálnia kell. Paradigmaváltásra van szükség a válságkezelésről a kockázatkezelésre, továbbá általános, kormányzati programozási megközelítésre van szükség, amely lefedi a különböző intézményeket és szektorokat, a köz- és magánszférát egyaránt. A program utolsó szekciójában kelet-közép-európai jó gyakorlatok kerültek bemutatásra.

Az október végén záruló szlovák elnökség idején a klímaváltozás és a biodiverzitás védelme fő prioritásnak számított, amelynek tematikájába jól illeszkedik a szeptemberben tartott EUSDR konferencia. Az értekezlet megfelelő alkalomnak bizonyult, hogy nagyobb figyelem kerüljön a klímaváltozás negatív hatásaira, és az annak enyhítését szolgáló megoldásokra. A szakemberek és minden érdeklődő egyértelmű tanulságként vihette haza a konferencia során többször visszaköszönő üzentet: a klímaváltozás határokon átívelő, együttes fellépést igénylő kihívásnak bizonyul, amely nem csak a jövő generációit, hanem a mindennapi életünket is nagyban befolyásolja, és kihívás elé állítja.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium