A CESCI Strasbourgban, a Borders in Globalization LAB nemzetközi konferenciáján

A CESCI Strasbourgban, a Borders in Globalization LAB nemzetközi konferenciáján

Istenes-Benczi Melinda és Gyelník Teodor a migrációról szóló európai diskurzus változásáról mutattak be kutatási tanulmányt a Borders, Politics and Policies: Using Data to Power Border Research című konferencián Strasbourgban 2024. június 3-án, mely a kanadai Victoria Egyetem és a kehli Euro-Institut közös szervezésében valósult meg. Az esemény a Jean Monnet Network Human-to-Military Security Database elnevezésű projektjének részét képezte, amelynek a CESCI is projektpartnere.

A Jean Monnet-hálózat „Borders, Human-to-Military Security Database” című projektje 2020-ban indult Emmanuel Brunet-Jailly, a határtudományok vezető kutatójának koordinálásával. A Victoria Egyetem francia, német, magyar, ír és lengyel szakértőket, az Európai Határrégiók Szövetségét (AEBR) és a Mission Opérationnelle Transfrontalière-t (MOT) vonta be az együttműködésbe. A hálózat fő küldetése egy globális határügyi adatbázis megalapozása. A partnerek gyűjtik, feldolgozzák és elemzik a határokkal kapcsolatos adatokat, különös tekintettel az európai integrációs folyamatot megrázó közelmúltbeli válságokra, nevezetesen a világjárványra, a migrációra és az ukrajnai fegyveres konfliktusra.

A BIG_Database kezdeményezés keretében nemcsak amerikai és európai, hanem afrikai és ázsiai tudósok is együttműködnek az adatbázis fejlesztésében és a létrehozott adatkészleteken alapuló publikációk közzétételében. Ennek a hatalmas munkának néhány eredményét június elején mutatták be az Európai Parlament strasbourgi épületében. Az előadók az olasz LNG-terminálok szerepétől kezdve az európai integráció ikervárosokra gyakorolt hatásain és az afrikai kakaótermelésen át a Szardínia és Korzika közötti határmegállapítási vitákig, vagy a posztszovjet országok közötti határvitákig számos témát megvitattak. Matteo Berzi és Benedikt Herrmann (Joint Research Centre) bemutatta az Across projektet, amelynek célja, hogy az európai határokon átnyúló együttműködésekről meglévő összes adatot egyetlen platformon egyesítse; Ricardo Ferreira (Regionális Politikai Főigazgatóság) pedig betekintést nyújtott abba a kezdeményezésbe, melyet a Bizottság indított az adatok begyűjtésére. Jean Rubió (MOT) az egyesület által támogatott, Franciaország környéki, határokon átnyúló monitoringtevékenységek fejlődéséről beszélt, Birte Wassenberg pedig a Frontiers in Motion projekt történetét mesélte el.

A CESCI részéről Istenes-Benczi Melinda és Gyelník Teodor mutatta be a migrációról szóló európai diskurzus változásairól szóló tanulmányt, mely az európai intézmények 2015 és 2022 közötti főbb hivatalos megnyilvánulásait elemezte, rámutatva e dokumentumok változó jellegére. A hallgatóságban nagy elismerést kivívó tanulmány várhatóan 2025-ben jelenik meg.

A projektvezető záró megjegyzései alapján az együttműködés folytatódik, amelyben a CESCI szívesen vesz részt.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium