Információk

  • Szerző: dr. Balogh Tamás és a CESCI munkatársai
  • Területiség: Kárpáti térség
  • Évszám: 2018
  • Típus: Tanulmány
  • Publikáció nyelve: Magyar
  • Oldalak száma: 162

A határon átnyúló egészségügyi szolgáltatások megalapozása (Jogi akadálymentesítés: Harmadik mérföldkő)

A Jogi akadálymentesítés harmadik mérföldkövének egyik alprojektje keretében a CESCI folytatta az elmúlt évek során megkezdett munkát a határon átnyúló egészségügyi integráció előkészítése területén. A Dr. Balogh Tamás szerzőtársként való bevonásával készült tanulmány a 2018-ban lezajlott szakmai munka összegzésére irányult.

A dokumentum foglalkozik többek között az Európa Unió és a nemzeti jogszabályok által biztosított betegjogokkal és uniós szabályozási keretekkel, valamint a létező nyugat-európai mintákkal annak érdekében, hogy feltárható legyen, miként és milyen feltételek között lehetne kialakítani határon átnyúló ellátási körzeteket Magyarország, illetve magyarországi kórházak részvételével.

A tanulmány kísérletet tesz arra, hogy áttekintse azokat a jogi és egészséggazdasági szabályozási kereteket, amelyek között határon átnyúló szolgáltatási rendszer alakítható ki és működtethető, szervezett és ellenőrzött formában.

A tanulmány tartalmazza a határ menti önkormányzatok és kórházak számára szóló kérdőívezés kiértékelését, a négy kórházban lezajlott interjúzás összefoglalóját, a térségi szereplőket összefogó tanulmányút tapasztalatait.

Mindezeken túl a dokumentumban helyet kap a CESCI által felkért vezető szakértő átfogó elemzése a határ menti betegmobilitás jogszabályi hátteréről, uniós gyakorlatáról, bemutatva a vonatkozó uniós ágazati szabályozás evolúcióját (egészen a 2011-es határon átnyúló betegjogi irányelvig), valamint a kapcsolódó magyar jogszabályokról (a belső jogszabályokat, a szomszédos országokkal érvényben lévő kétoldalú megállapodásokat és az uniós szabályok honosításának eredményeit), valamint a határon átnyúló ellátásokhoz kapcsolódó finanszírozási kérdések jogi hátteréről.

A vizsgálat két korábbi (2005-ös, 2011-es) vizsgálat eredményeinek összegzésére, valamint a (projekt szintű és a konkrét egyedi ellátást célzó) finanszírozási kérdésekre is kitér.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium