A funkcionális várostérségek vizsgálata a határokon át – az Eurostat műhelye

A funkcionális várostérségek vizsgálata a határokon át – az Eurostat műhelye

Az Európai Bizottság megbízta az Eurostatot, hogy azonosítsa be a határon átnyúló funkcionális városi térségek vizsgálatához szükséges indikátorokat. A projekt első eredményeit egy szakmai projekt keretében mutatták be, 2024. június 20–21-én, Brüsszelben.

A ’Határon átnyúló városi statisztikák kerekasztala’ című műhelyt Oliver Heiden és Alexandra Galić, az Eurostat két megbízott szakértője koordinálta, akik összefoglalót adtak a feladataikról, és ismertették a vizsgálatok módszertani hátterét. A határon átnyúló funkcionális városi térségek (FUA) meghatározásához a FUA-k hagyományos definícióját használták, amely a népsűrűségre és a vonzáskörzetből ingázók 15%-os arányára épül. Ezen tényezők alapján 11 határon átnyúló ilyen térséget sikerült beazonosítaniuk, jóllehet számos további térséget a vizsgálatok részévé lehetne tenni.

A Német Föderális Építési és Regionális Tervezési Hivatal (BBSR), a francia Nemzeti Statisztikai Hivatal (INSÉE), a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), az Európai Határrégiók Egyesülete (AEBR), a Határon Átnyúló Együttműködési Misszió (MOT), a CESCI, valamint a kiválasztott PILOT-térségek (Kerkrade-Herzogenrath (NL/DE), a baszk eurorégió (FR/ES), a háromnemzetiségű bázeli euro-körzet (CH/FR/DE) és Aachen (NL/DE) jelenlévő képviselői lehetőséget kaptak, hogy véleményezzék a projekt módszertanát és eredményeit, és hogy a témában elért eredményeiket, tapasztalataikat megosszák. További résztvevők (pl. a holland nemzeti statisztikai hivatal, a Közös Kutatási Központ (JRC), amely egy olyan átfogó platformon dolgozik, ami az EU-n belüli határon átnyúló együttműködések formáit és területeit mutatja majd be, valamint a Frankfurt-Słubice ikervárospár (DE/PL) stb.), akik online jelentkeztek be, szintén hozzá tudtak szólni a vitához.

A műhely eredményeként világossá vált, hogy a FUA hagyományos meghatározása nem alkalmazható maradéktalanul a határtérségek realitásaihoz. A MOT által kifejlesztett határon átnyúló lakóövezetek (bassins de vie) koncepciója könnyebben adaptálható ezekhez; ez viszont nélkülözi a jogi hátteret, amivel a FUA-meghatározás rendelkezik. Amint arra Ricardo Ferreira (DG RGIO) felhívta a figyelmet, a leszűkített meghatározás azt a félreértést eredményezheti, mintha a határon átnyúló városi funkcionális térségek ügye jelentéktelen volna, pedig nagy kiterjedésű határon átnyúló városi agglomerációk generálnak igazán élő határon átnyúló mobilitási jelenségeket. Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára előadásában a helyi szintű adatok harmonizációjával kapcsolatos hiányosságokat és inkompatibilitásokat mutatta be, illetve megemlített néhány alternatív módszert a határon átnyúló áramlások és mobilitás mérésére, ami szerinte a statisztikai kutatások célja volna.

A műhely zárásaként a szervezők megállapították egy az ikervárásokat, a nemzeti statisztikai hivatalokat és szakértői szervezeteket egyesítő tudáscsereplatform létrehozásának szükségességét; a szükséges adatok körének meghatározását; a következő lépéseket tartalmazó akcióterv kidolgozását; valamint a kezdeményezés népszerűsítését, annak érdekében, hogy mind a projekt mind a határon átnyúló funkcionális városi térségek nagyobb láthatóságot kapjanak.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium