A BorderLabs CE transznacionális projekt technikai indulása

| 2024. június 18.

A BorderLabs CE transznacionális projekt technikai indulása

| 2024. június 18.

A Szász Regionális Fejlesztési Minisztérium mint vezető partner meghívására a ” Határon átnyúló részvételi kormányzás az változás-menedzsmenthez a Közép-európai határ menti régiókban” (rövidítés: BorderLabs CE) projekt konzorciuma Meissenben tartotta nyitó ülését.

A projekt célja a programterület belső kohéziójának javítása három területen megvalósuló PILOT-beavatkozások révén, nevezetesen az integrált határon átnyúló tervezés, a részvételi kormányzás és a határon átnyúló akadályok kezelése terén. A több makroregionális struktúrával szabdalt és az egykori vasfüggöny által átszelt régiónak modellekre, eszközökre és megoldásokra van szüksége az integráció szintjének javításához, amelynek kulcsszereplői a határon átnyúló régiók és funkcionális területek. A PILOT-partnerek 5 olyan határ menti térséget képviselnek, amelyek különböző okokból példamutatónak tekinthetők.

  • Frankfurt / Oder és Słubice (DE/PL) testvérvárosok évtizedek óta fejlesztik részvételi tervezési módszereiket. Ezeket a módszereket továbbfejlesztik, különös tekintettel az változásokra adott kihívásokra, és alkalmazzák majd más közép-európai és azon túli testvérvárosi területeken.
  • A Neisse-Nysa-Nisa Eurorégió (DE/CZ/PL) a volt kommunista blokk első eurorégiója volt, amelyet 1991-ben hoztak létre, és amely számos kapcsolatot és kezdeményezést indított a hármashatár térségében, most pedig a projekt segítségével a régió integrált fejlesztési tervének elkészítését tűzte ki célul.
  • Felső-Ausztria nagyon fejlett terület  a határon átnyúló funkcionális kapcsolatokat illetően, különösen Bajorországgal. Céljuk a további integrációt akadályozó jogi és adminisztratív akadályok azonosítása, és ezek megoldása a bajor és a cseh kontextusban.
  • Az Ister-Granum EGTC (HU/SK) 2012-ben kezdte meg a ma már több mint 300 helyi termelőt tömörítő, határon átnyúló helyi termékcímke- és hálózatfejlesztését. A projekt segítségével a társulás a helyi termékhálózat kapacitásaira alapozva feltárja a határon átnyúló ellátási láncok kialakításának feltételeit.
  • Az EGTC GO (IT/SI), amely 2025-ben Európa Kulturális Fővárosának ad otthont, a lassú turizmus rendszerét kívánja fejleszteni Gorizia és Nova Gorica környékén.

Mindezek a PILOT-ok a határon átnyúló részvételi tervezés és kormányzás javítását, a határ menti akadályok felszámolását és a programterületen belüli határon átnyúló integráció javítását célzó potenciális eszközök általánossá tételét szolgálják. A levont tanulságokat egy olyan chartában foglalják majd össze, amely egyfajta területi menetrendnek tekinthető Közép-Európa számára, amely az elválasztó akadályokat kezeli. Ezek az általános következtetések a vezető partner és a projektben technikai és kommunikációs szakértőként részt vevő CESCI csapatának koordinálásával kerülnek levonásra.

A nyitóülés résztvevői (a vezető partner, a CESCI, Frankfurt Oder városa, a Wroclawi Területfejlesztési Intézet, a NOVUM EGTC, a Neisse-Nysa-Nisa Eurorégió, Felső-Ausztria Tartományi Kormánya, az Ister-Granum EGTC és az EGTC GO (online) képviselői megvitatták a június 1-jén indult projekt indításával kapcsolatos adminisztratív kérdéseket, a projekt tartalmát és feladatait, valamint a PILOT gyakorlat következő lépéseit. Végül úgy döntöttek, hogy a projektindító konferenciát a magyar elnökség alatt novemberben megrendezésre kerülő Art of Cooperation rendezvénysorozattal kívánják összekapcsolni.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium