11. alkalommal rendezték meg a Duna Régió civil társadalmának részvételiségéről szóló rendezvényt

+ | 2024. június 21.

11. alkalommal rendezték meg a Duna Régió civil társadalmának részvételiségéről szóló rendezvényt

+ | 2024. június 21.

2024. június 19-én immár 11. alkalommal rendezték meg az Európai Unió Duna Régió Stratégiája 10-es Prioritási Területéhez (intézményi kapacitások és együttműködés) kapcsolódó Duna Részvételiség Napját (Danube Participation Day). A makrorégió civil társadalmát, szereplőinek kooperációját és bevonását támogató, „Változás létrehozása a sikeres EU-bővítés érdekében – Hogyan dolgozhatunk együtt a fenntartható, ellenálló és stabil átmenetért Ukrajnában és azon túl?” elnevezésű eseménynek idén az osztrák főváros, egész pontosan a Bécsi Műszaki Egyetem adott helyszínt. A rendezvényen képviseltette magát a CESCI is, Hesz Roland vezető elemző személyében.

Az első panelbeszélgetés az EU-csatlakozás felé vezető út tanulságai címet kapta. Ezt követően a hálózatosodás és a nemzetközi együttműködések erősítése érdekében a DPD teret és időt adott a résztvevők közötti közvetlen kapcsolatokra és vitákra egy úgynevezett Agóra (Agora) formájában, ahol a partnerek bemutathatták futó vagy jövőbeli projektjeiket, civil szervezetüket, speciális szolgáltatásaikat vagy igényeiket.

A kapcsolatépítést is szolgáló ebédet követően három műhelymunkára, workshopra került sor „Átmenet Laboratóriumok” (Transition Laboratories) néven. Ezek során a konferencia résztvevői három hasonló nagyságú csoportra bontva, felváltva osztották meg tudásukat és tapasztalatukat azon három kulcstémában, amelyek a rendezvényt megelőző online konzultáció során már kirajzolódtak: finanszírozás, kapacitásépítés, valamint részvételen alapuló kormányzás kultúrája. Mindhárom esetben a kihívások mellett a lehetséges megoldásokra és a jó gyakorlatokra is kitértek a résztvevők. A következőkben a résztvevők előadásokat hallgathattak meg egy újabb panelbeszélgetés keretében a finanszírozási lehetőségekről, hogyan lehet képes az Osztrák Fejlesztési Ügynökség, a transznacionális Duna Régió Program, valamint az ukrajnai helyreállítási és újjáépítési munkálatok támogatására létrejött többszereplős koordinációs platform (Multi-agency Donor Coordination Platform for Ukraine) támogatási konstrukcióikkal a fenntartható, reziliens és zöld átmenetet szolgálni Ukrajnában (és Moldáviában).

Egyetértés mutatkozott abban, hogy az ukrán civil szféra bevonásával megvalósuló támogatások kiterjedhetnek a történelmi okokból a nyugat-európaitól elmaradó bevonódás ösztönzésére, a civil szervezetek és a helyi lakosság társadalmi egyeztetésekben való részvételére, egyes települési és állami tervek, beruházások helyi szereplők általi nyomon követésére (monitoring), a vonatkozó szakpolitikák formálására, nyílt és elérhető adat- és információforrásokra, hasznosítható jó európai gyakorlatokra és azok megosztására. Nagy jelentőségű lehet a mentorálás, a civilek és szervezeteik képzése, kapacitásfejlesztése.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium